Práca pre obchodníkov

Práca na dosah:

Diskusné fórum | Zivnost alebo Pracovna zmluva

Pridať príspevok Návrat do tém
Rollo - 19.10.2008 22:02
Prijimal som obchodnikov v troch roznych firmach, v ktorych som posobil. Vacsina kandidatov sa zaujimala o pracu na pracovnu zmluvu. Niekedy sa vsak hlasili zaujemci, ktori sami od seba chceli pracovat na zivnost, nechceli pracovnu zmluvu. Dovody boli rozne. Pre manazera, resp. firmu to moze byt vyhodne ale aj zdojom problemov. Problem moze byt s loajalitou obchodnika voci zamestnavatelovia a jeho nezavislost. Na druhej strane obchodnici, ktori chceli pracovat na zivnost boli takmer vzdy uspesnejsi, vedeli do coho idu. Bolo s nimi menej prace. Zaujimala by ma skusenost inych, ako vnimate pracu na zivnost.
Karol - 02.11.2008 23:23
Re Rollo: Firmy radi zamestnavaju na zivnost, pretoze menej riskuju. Ak sa potrebuje niekoho nefektivneho zbavit, tak v pripade zivnostnika to moze rychlo strihnut.
Lubo - 06.11.2008 13:43
Re Rollo: mali sme vo firme par obchodnikov, ktori pracovali na zivnost. Zamestnavatel usetril naklady, ale nikto z tychto obchodnikov vo firme nezostal - hned ako nasli lepsiu zakazku, nasli cestu, ako ju riesit cez svoju zivnost a nie cez firmu, ore ktoru pracovali. Takze je to velke riziko. Myslim, ze su oblasti, kde sa to oplati, napriklad programovanie - asi tazko nejaka poistovna da zakazku jednemu cloveku, aj ked ma zivnost - firma teda menej riskuje ak na velke projekty zapoji aj zivnostnikov. Obchodne pozicie su ale o niecom inom - obchodnik vie otocit biznis ci uz s firmou alebo bez nej - jednoducho firme zakazku ukradne.
Rollo - 22.01.2009 23:44
Re Lubo: Loajalita je najvasie riziko pre zamestnavatela ked ma u seba zivnostnikov. Ked si predstavim realitne agentury, tam by to mohol byt velky problem. Realitny agent potrebuje mat len kontakty, nepotrebuje takme ziadny kapital, aby sa mohol osamostatnit.
Riso - 17.06.2009 22:53
Re Rollo: Mozem potvrdit z vlastnej skusenosti v time obchodnikov predavajucich inzerciu, ze najlepsi obchodnici su ti co chcu z vlastnej vole fungovat na zivnost, a nie pracovnu zmluvu.
Maxon - 11.10.2010 19:15
Re Rollo: Z pohladu firmy, pokial na to firma ma ma, mala by sa usilovat mat loajalnych ludi na pracovnu zmluvu. Zamestnavanie na zivnost je lowcost uroven.
forest - 11.10.2010 19:31
zamestnávanie na živnosť je len znižovanie nákladov pre firmu a zvyšovanie rizika zamestnanca ( živnostníka )
v prvom rade firma Vás ako živnostníka nemusí vyplácať načas , a domôcť sa už zarobených peňazí je oveľa náročnejšie
zároveň aj riziko ktoré nesiete je oveľa vyššie a to hovorím napr . o pracovnom úraze alebo len poškodení nejakej pomôcky , ktorú vám pridelí zamestnávateľ ( ako zamestnanec sa viete komerčne pri poistiť za škody spôsobené výkonom zamestnania ako živnostník žiadna poistka
pracovať ako živnostník je zaujímavé cca ak fakturujete 2,5 násobok toho čo ste zarobil predtým v hrubom
DEW - 27.10.2010 16:56
Re forest: tak to sa velmi mylis... Ked zarobim ako obchodnik 90% tvojej superhrubej mzdy co stojis zamestnavatela, zarobim 2x tolko v cistom ako ty ;)) A to nehovorim o tom, ze mozem popri tom tocit dalsi kseft
forest - 23.11.2010 21:56
Re DEW: Re DEW: omyl ,na ktorý dúfam že sana tvoj slová nechytí.
Ver človeku ktorý robí na ŽL už nejaký ten rok

urobím prepočet pri hrubej mzde 1000 eur ;
zamestnanec dostane na ruku - 765.2
cena práce 1322 eur ak ti ich niekto vôbec dá , odpočítaj soc. a zdrav. -140 eur, dane pre 180 eur si na 1000 eur.
Prosím netrep aký dvojnasobok , naozaj nevieš o čom hovoríš a ešte dlho asi nepodnikáš ( pracuješ na ŽL )
skôr si myslím že ťa niekto na to teraz nahovoril a využívaš inštitút neplatenia odvodov v prvom roku , lensa chráň nejakeho urazu ,choroby alebo nebodaj aby ti tvoj partner nezaplatil
Samozrejme môžeš optimalizovať daňový základ budeš mať menšie dane . Ale reálne cez čo ho optimalizuješ , dáš do nákladov auto ? ( ale ako zamestnancovi ti ho poskytoval zamestnávatel , PHM to isté atď. )
potrebuješ hypotéku , tak musíš mať zisk a platiť dane aby ti ju banka dala
Ale to sú úplne nepodstatné veci . Prečo nie na živnosť za málo peňazí uvediem reálny príklad
- mám známeho , ktorý havaroval a bol dlhodobo PN platil minimálne odvody ,takže aj PN minimálna
- zamestnávateľ mu nevyplatil posledne 2 faktúry skrachoval, dodnes čaká na prachy od správcu KP
- jeho kolega ktorý bol zamestnanec už dostal prachy ( asi vieš , ako sú zoradený veritelia )
- prachy za posledne 2 mesiace pred havarkou vyplatené nemá ale fondy musel zaplatiť čiže - 280 eur ,
- spoluúčasť 1500 eur zaplatiť musel , ak by bol zamestnanec tak sa pripoistí a nestojí ho to nič

a čo Dôchodok ? z čoho v dôchodku ?

Ne som odporcom práce na ŽL ale bohužial dnes na Slovensku to robia mnohé firmy výhodne len pre seba
uvedomte si -Ak pracujete na ŽL nevzťahuje sa na vás zákonník práce , žiadna platená dovolenka , dodržiavanie prac. doby , stravné lístky , diéty pri služobkách atď

Nie som odporcom práce na ŽL , skôr naopak , ale ak Vás zamestnávateľ nahovára alebo núti aby ste pracovali na ŽL vypýtajte si za to peniaze, ako som už predtým uviedol 2,5 násobok Vášej sučastnej hrubej mzdy , aby ste mali min 6 mesačnú rezervu pre prípad nepredvídanej udalosti ale hlavne aby sa aj Vám oplatilo pracovať na ŽL nielen zamestnávateľovi
tato - 18.08.2011 17:03
Re forest: forest velmi správne reaguješ!
Ale najhoršia je tá skutočnosť že peniaze nemusíš ani dostať ,(lebo firma je práve v konaní) !No a na koniec budeš rád ak ti dajú i tú almužnu !!!!!!!